info@honarpaint.com | 09126226296 -(۰۲۱)۴۴۹۸۷۴۱۷

قیمت نقاشی ساختمان و کیفیت نقاشی ما را با سایرین مقایسه کنید

رنگ اکریلیک

رنگ‌ اکریلیک محلول در آب نسل جدیدی از رنگ‌ های ساختمان است که با توجه به مسائل زیست محیطی و عدم استفاده از حلال‌های آلی و مواد مضر، استفاده از این نوع رنگ‌ها رو به افزایش است و به تدریج جایگزین مناسبی برای رنگ‌های روغن می‌باشد.

رنگ اکریلیک چگونه وارد نقاشی ساختمان شد؟

رنگ اکریلیک به علت دوام و درخشندگی در صنعت اتومبیل به کار می رفت. در اوایل سال 1934، اولین رزین اکریلیک توسط شرکت شیمیایی آلمانی BASFتوسعه پیدا کرد. رنگ ترکیبی حاصل از رنگ روغن و آبرنگ برای اولین بار در اوایل 1940 معرفی شد. مابین سال های 1946 و 1949، Leonard Bocour و Sam Goldenرنگ اکریلیک را تحت نام تجاری Magna paint ثبت کردند و در سال 1950 بود که این محصول به صورت تجاری درآمد و از آن پس توجه نقاشان ساختمان را به خود جلب کرد.

رنگ‌ اکریلیک محلول در آب نسل جدیدی از رنگ‌ های ساختمان است که با توجه به مسائل زیست محیطی و عدم استفاده از حلال‌های آلی و مواد مضر، استفاده از این نوع رنگ‌ها رو به افزایش است و به تدریج جایگزین مناسبی برای رنگ‌های روغن می‌باشد.

واقعیت این است که هر لیتر حلال شیمیایی می تواند بیش از هزار لیتر هوا را آلوده کند که مشکلات زیادی برای موجودات زنده و از جمله انسان ها ایجاد می کند.

انواع رنگ اکریلیک:

مانند رنگ روغن دارای نوع مات و براق  است و نوع نیم براق هم به این دو نوع اصلی اضافه شده است.

در ایران رنگ حلال آب با نام اکریلیک و کاپارول شناخته شده است. رنگ اکریلیک به صورت تیوبی، قوطی، بطری‌های پلاستیکی و در غلظت های متفاوت فروخته می شود. رنگ‌های داخل تیوب شباهت بیشتری به رنگ روغن در نقاشی ساختمان دارند.

ویژگی های رنگ اکریلیک:

تنوع بالا، سازگاری با محیط زیست و استفاده از تکنولوژی های جدید از ویژگی هایی است که می توان به آن اشاره کرد. به دلیل غلظت بالا، قدرت پوشانندگی خوبی دارند. بوی نامطبوع و تند ندارند. به سرعت خشک می شوند(خیلی سریع تر از آنچه که تصور می کنید!!) و انعطاف پذیر هستند و روی تمام سطوح از جمله سیمانی، گچی، صفحات کناف و سطوح دیگر قابل استفاده هستند و سطحی ضد رطوبت ایجاد می کنند. مقاوم در مقابل اشعه نور خورشید یاUV (ماوراء بنفش) هستند و در نتیجه طول عمر بالایی دارند. حساسیت ایجاد نمی کنند. به راحتی در آب حل می شوند و به آسانی اجرا می شوند.

طیف وسیع رنگ نسبت به رنگ روغن، عدم جذب گرد و غبار و مقاومت در برابر سايش را هم می توان به این محاسن افزود.

رقیق کردن رنگ اکریلیک:

رنگ اکریلیک نوعی پلاستیک پلیمر هستتد که حلال در آب است اماپس از خشک شدن در مقابل آب نفوذناپذیر می شود. لایه های بعدی رنگ را می توان بدون تاثیر بر لایه های زیرین رنگ آمیزی کرد.

رقیق کردن آن با آب است ولی دقت کنید که آب زیاد باعث پخش شدن رنگ و ایجاد بلورهای ریز در رنگ می شود. در صورت نیاز به رنگی که خیلی رقیق باشد از رنگ اکریلیکی که بیشتر شبیه به جوهر است استفاده کنید.

از flow medium به هر اندازه که دوست دارید برای رقیق‌سازی استفاده کنید. ماده‌ای بی‌رنگ از جنس پلاستیک پلیمر است که به اکریلیک اضافه شده و علاوه بر اینکه غلظت را کاهش می‌دهد میزان پخش‌شدگی رنگ را افزایش می‌دهد.

رنگ اکریلیک نکات پایه در رنگ آمیزی با رنگ اکرلیک:

  • قبل از مصرف رنگ را کاملاً هم بزنید.
  •  رنگ اکریلیک برای سطوح بیرونی ساختمان را در زیر  مستقیم نور خورشید استفاده نکنید.
  •  رنگ اکریلیک سطوح بیرونی و داخلی را بر روی سطوحی که رطوبت دارند و کاملاً خشک نشده اند به کار نبرید
  • دمای مناسب جهت رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک ۳۵-۱۰درجه سانتیگراد است.
  • با درصد رطوبت بیش از ۸۰٪ رنگ آمیزی نکنید.
  • اگر این رنگ بر روی لباس ریخته شوند باید بلافاصله با آب گرم و صابون شسته شود در غیر اینصورت پس از خشک شدن باید لباس خود را دور بیندازید.
  • از مادر رنگ های اکریلیک جهت همرنگ نمودن استفاده کنید و به هیچ عنوان از مادر رنگ های پلاستیک یا روغنی استفاده نکنید.
  • رنگ را در محل مناسبی نگهداری کنید که دچار یخ زدگی نشود.

رنگ روغنی یا رنگ اکریلیک؟ کدامیک مناسب تر است؟

 رنگ اکریلیک باید به وسیله غلطک اجرا شود و در صورت اسفتاده از  قلمو، باید آب زیادی که بیش از مقدار استاندارد است را به رنگ بیفزایید تا قلم جا نیندازد و همین کار کیفیت اجرا نقاشی را کاهش خواهد داد. (دقت کنید که حداکثر مقدار مجاز آب افزودنی به این نوع رنگ 25% است.)

با تمام ویژگی ها و مزایای زیادی که این نوع رنگ دارد ولی همچنان رنگ روغنی گوی سبقت را از آن ربوده است که در اینجا مهم ترین دلایل آن را ذکر می کنیم:

  • رنگ روغن قابلیت شستشوی 100% دارد در حالی که قابلیت شستشوی رنگ اکریلیک در سطح پایین تری قرار دارد و به رغم ادعای تولید کنندگان آن در مقابل آب مقاوم هستند. علت اصلی استقبال کمتر از رنگ اکریلیک نسبت به رنگ روغن نیز همین است.
  •  اگر مبلمان یا لوازم منزل یا لباس تان با آن تماس پیدا کند به آن می چسبد و در صورت خشک شدن قابل جدا شدن نمی باشد.

توجه شما را به این نکته جلب می کنیم که قابلیت شستشوی 100% در این نوع رنگ در کشورهای آمریکایی و اروپایی وجود دارد ولی در تولیدات داخلی این مشکل همچنان به قوت خویش باقی است.

تجربه نشان داده که در ایران، مارک کاپارول که توسط یک شرکت ایرانی و تحت لیسانس کاپارول آلمان ساخته می شود نسبت به دیگران بهتر عمل می کند.

با توجه به مطالب ذکر شده در این مطلب آینده متعلق به انواع رنگی است که با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند و با توجه به بحث اصلی دنیای امروز یعنی زمان، اجرای نقاشی ساختمان را کوتاه و کوتاه تر می کند. با رفع نقص مطرح شده در تولید رنگ داخلی، رنگ اکریلیک به زودی جایگزین رنگ روغن خواهد شد.

©1395. تمامی حقوق مادی و معنوی برای نقاشی ساختمان هنرمند محفوظ است شماره گواهینامه مهارت الکترونیکی: 9307803395 و شماره عضویت اتحادیه نقاشان 3395